Held og lykke fremover til Snowflake

Held og lykke fremover til Snowflake

Snowflake er i samarbejde med rideskoleleder Nanna, blevet enige om at hun skal ud og prøve noget andet, og have sit helt eget menneske.

Snowflake har været en rigtig god pony i elevskolen siden 2017, og med sine flotte 6 års arbejde i rideskolen er det nu på tide at prøve noget nyt.

Hun bliv kørt til sit nye hjem torsdag. d. 01. juni 2023. På vejen hjem havde hun allerede givet stafetten videre til to nye dejlige elevponyer, som er klar på at give rideskolens små elever mange rigtig gode og lærerige ture.

Hvis du som forældre oplever at dit barn er i sorg over ikke at skulle se Snowflake i stalden fremover, så kan dette være helt normalt. Til hjælpe og vejledning kan i læse Guide: Sorg efter et kæledyr lavet af Dansk dyreværn Århus.

Skåde Rideklub og alle Snowflakes søde elever vil gerne sige mange tak for en dejlig tid sammen. Vi og elevhestefokken kommer til at savne dig.

Held og lykke fremover til Snowflake på sin nye rejse.

Venlig hilsen
Skåde Rideklub

Skriv et svar

Discover more from Skåde Rideklub

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Forsæt læsning